Bolesławiecką Noc Muzeów 2022 rozpoczęliśmy w Dziale Ceramiki od wyprawy do czarodziejskiej krainy szkła, gdzie refleksy światła wydobywają z tego pozornie zimnego tworzywa harmonijne linie brył, falujące barwy i misterne detale. Do krainy tej zaprosiło nas Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, które udostępniło nam swoje zbiory naczyń, rzeźb i form dekoracyjnych ze szkła sodowego i kryształowego stworzonych przez najwybitniejszych polskich projektantów, ze Zbigniewem Horbowym na czele.
Naszym przewodnikiem po otwartej tego dnia wystawie była p. Lucyna Świst, starszy kustosz kłodzkiego muzeum, która przybliżyła zwiedzającym nie tylko sylwetki prezentowanych artystów, ale także tajniki wytwarzania szklanych dzieł sztuki i powojenną historię przemysłu szklarskiego na Ziemi Kłodzkiej.
Dla tych, dla których samo oglądanie eksponatów to za mało, przygotowaliśmy spotkanie ze szkłem „na żywo”. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w warsztatach malowania na szkle i tworzenia witraży.
O godz. 19.00 w Dziale Historii Miasta otworzyliśmy jednocześnie dwie wystawy. W jednej sali zachęcamy do kontemplacji sztuki, a w drugiej chwalimy się nowymi nabytkami do muzealnej kolekcji ceramiki bolesławieckiej.
„Z fascynacji naturą” to wystawa, na której spotyka się twórczość dwóch bolesławianek: malarstwo olejne Ireny Braszko oraz mozaiki ze szkła i kamieni półszlachetnych Barbary Macugi. Przez ich artystyczne krajobrazy poprowadziła gości Anna Stawiarska, artystka-ceramik i pedagog sztuki, dzięki której kontakt z naturą – nawet w tej postaci – podziałał kojąco na nasze dusze.
Dla nas, muzealników, największą przyjemnością jest oglądanie świeżo pozyskanych eksponatów – zwłaszcza gdy otrzymaliśmy je w darze od naszych przyjaciół. Dlatego regularnie organizujemy wystawy pod hasłem „Przyjaciele dla nowego muzeum”, na których pokazujemy skryte w magazynach zbiory, które czekają na otwarcie nowej siedziby Muzeum Ceramiki. Takie wystawy są również okazją do podziękowania naszym darczyńcom za ich hojność i wsparcie. Tym razem w tym szacownym gronie znalazły się Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” reprezentowane przez prezesa Wiesława Ogrodnika, państwo Renata, Bronisław i Radosław Góreccy oraz pani Ewa Jankowska.
Na zakończenie Nocy Muzeów zaprosiliśmy wszystkich pod najpiękniejszy, bo wystrojony w ceramiczne stempelki komin w Bolesławcu – na dziedziniec zakładu Ceramika Bolesławiecka Kalich. Za pomocą teatru cieni, teatru tańca i feerii świateł ożywiliśmy tam historię miłości, która przed 100 laty narodziła się w mieście dobrej gliny. Jej bohaterami byli Carl Schumann junior, syn właściciela fabryki porcelany z Arzbergu, i Johanna Gansel, córka Petera Gansela ze znanego bolesławieckiego rodu architektów.
Dzięki hojności gospodarzy mogliśmy wśród uczestników finału rozlosować 150 ceramicznych upominków, które wszystkim szczęśliwcom sprawiły wiele radości.
Bez żadnego losowania natomiast można było wziąć udział w zabawie w budowniczych. Ustawienie wieży z drewnianych klocków za pomocą uchwytu zawieszonego na sznurkach trzymanych przez kilkunaście par rąk wcale nie jest łatwym zadaniem, ale za to wyzwala mnóstwo pozytywnej energii zarówno w uczestnikach, jak i widzach.
Dziękujemy wszystkim naszym gościom i zwiedzającym za wspólnie spędzony wieczór.
Pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność za wspaniałą współpracę przy organizacji Nocy Muzeów Państwu Weronice, Jackowi i Oskarowi Kalich (Ceramika Bolesławiecka Kalich).
Podziękowania kierujemy też do Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, do naszych artystek – pań Ireny Braszko i Barbary Macugi, a także darczyńczyców – Zakładów Ceramicznych “BOLESŁAWIEC”, państwa Renaty, Bronisława i Radosława Góreckich oraz pani Ewy Jankowskiej.
Wielkie wyrazy uznania składamy naszym wolontariuszom – pani Edycie Rosińskiej, pani Monice Czarnocie, panu Adamowi Faltynowi, pani Dorocie Strzelczyk, panu Przemysławowi Kani oraz uczniom: Amelii, Bartkowi i Dominikowi.
Dziękujemy też dyrekcji i pracownikom MOSiR Bolesławiec, Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego, Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy oraz Teatrowi im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.
Serdeczne podziękowania składamy również firmom Visual Sensation Laser Shows & Technologies Jarosław Nadolny i Clockwork s.c. Karol Zagrodzki, Mateusz Gurtowski.