Centrum Dawnych Technik Garncarskich powstało w ramach projektu „Centra
dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Republika Czeska – Polska 2019-2022.

/
Huta Julia w Piechowicach koło Szklarskiej Poręby

ul. Kryształowa 73

58-573 Piechowice

tel.: +48 75 761 24 13

e-mail: turystyka@hutajulia.com

www.hutajulia.com 

 

godziny otwarcia:

sklepy firmowe:

poniedziałek – niedziela: 9.00–17.00

zwiedzanie:

poniedziałek – niedziela: 9.30–16.00 (ostatnie wejście)

warsztaty:

 

poniedziałek – niedziela: 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 15.30

 

 

Region Karkonoszy od czasów średniowiecza znany jest z produkcji szklarskiej. Wynika to z dostępności piasku kwarcowego służącego do wytwarzania szkła oraz drewna opałowego i wody. Tradycje szklarskie regionu kontynuuje obecnie Huta Julia w Piechowicach k. Szklarskiej Poręby, która działa od 1866 r. Powstał tu wówczas pierwszy zakład zdobienia szkła, specjalizujący się w obróbce części do żyrandoli i wytwarzaniu luster kryształowych. W roku 1889 ukończono budowę huty Fritza Heckerta, która w 1923 r. połączyła się ze słynną hutą Josephine w Szklarskiej Porębie i zakładami w Sobieszowie w ramach spółki akcyjnej pod wspólną nazwą handlową Josephine. Obecną nazwę – Julia – firma uzyskała w 1958 r.

Od prawie 150 lat w piechowickiej hucie wytwarzane są szkła kryształowe, które stały się rozpoznawalne na całym świecie. Powstające tu współcześnie wyroby cieszą się uznaniem zarówno wśród zwolenników tradycji i prostej elegancji, jak i nowoczesnego designu.

Zwiedzając jedną z ostatnich funkcjonujących hut po polskiej stronie Karkonoszy, można zapoznać się procesem powstawania szkła kryształowego oraz przyjrzeć się z bliska wydmuchiwaniu i zdobieniu naczyń. W proces powstania każdego naczynia kryształowego zaangażowanych jest aż 70 specjalistów.

Huta oferuje warsztaty dla młodzieży i dorosłych oraz specjalny program edukacyjny dla dzieci „Mini Huta”. Podczas zajęć można stanąć bezpośrednio przy stanowiskach pracy, poczuć, jak wysoką temperaturę wytwarza piec hutniczy. Na ścieżce edukacyjnej znajdują się stanowiska, na których pokazano poszczególne etapy powstawania naczyń ze szkła kryształowego: od kształtowania formy przez znakowanie, zdobienie i szlifowanie po kontrolę ostateczną, której dokonuje wprawne oko ludzkie. Przy hucie znajdują się dwa sklepy firmowe oraz unikatowa Kryształowa Kawiarnia.

Skip to content