Centrum Dawnych Technik Garncarskich powstało w ramach projektu „Centra
dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Republika Czeska – Polska 2019-2022.

/
Ekocentrum DOTEK

Dom Odnowy Tradycji Ekologii i Kultury w Hornym Maršowie

Horská 175

542 26 Horní Maršov

tel.: +420 739 203 205

e-mail: infokolonial@ekologickavychova.cz

www.dotek.eu

https://www.facebook.com/ekocentrumdotek



godziny otwarcia:

poniedziałek – niedziela: 9:00 – 17:00 (październik – maj)

 

poniedziałek – niedziela: 9:00 – 18:00 (czerwiec – wrzesień)

 

Ekocentrum DOTEK (Dom Odnowy Tradycji, Ekologii i Kultury) w Hornym Maršovie to nowoczesny ośrodek kulturalno-edukacyjny, położony we wschodnich Karkonoszach. Historia tej dawnej plebanii sięga XVI wieku. Obecnie budynek oferuje odwiedzającym wgląd nie tylko w przeszłość, ale także w przyszłość.

Zachowane zabytkowe wnętrza ekocentrum stwarzają niepowtarzalną okazję do wypróbowania niektórych tradycyjnych rzemiosł w pełnych autentyzmu warunkach. Popularne jest gotowanie w czarnej kuchni według starych karkonoskich przepisów. Sama kuchnia plebanii była używana aż do XX wieku, a o jej świetności świadczy sadza, którą podczas modernizacji usunięto z wnętrza komina i wmieszano w obecny tynk. Kolejnym tradycyjnym rzemiosłem Karkonoszy było tkactwo. Zwiedzający mogą wypróbować cały proces obróbki lnu – od prac na międlicy i cierlicy, przez czesanie lnu na grzebieniu, aż po pracę z wrzecionem, kołowrotkiem i krosnami. W ciągu roku stali bywalcy ekocentrum DOTEK mają kilka okazji do poznania praktycznie zapomnianych rzemiosł, takich jak drutowanie, filcowanie i in. Przez cały rok dostępna jest nowo ukończona wystawa „Jak żyć i przeżyć na łonie natury i w cywilizacji”.

Ekocentrum DOTEK należy do stowarzyszenia Rýchory – SEVER, Brontosaurus Krkonoše. Jego celem jest działalność na rzecz umocnienia więzi człowieka z otaczającą go przyrodą, zachowanie dziedzictwa kulturowego i popularyzacja postaw sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi.

Skip to content