Centrum Dawnych Technik Garncarskich powstało w ramach projektu „Centra
dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Republika Czeska – Polska 2019-2022.

/
Muzeum Krajoznawcze w Vysokém nad Izerą i okolicy

ThDr. Karla Farského 130

512 11 Vysoké nad Jizerou

tel.: +420 481 593 118

e-mail: muzeu@vysokenadjizerou.cz

www.vysokenadjizerou.cz

 

godziny otwarcia:

 

wtorek – niedziela: 9:00 – 12:00 i 13:00 – 16:00

 

Fundamentem muzeum, które powstało w 1930 roku, stały się zbiory zgromadzone na Wystawę Etnograficzną w Pradze w 1895 roku. Stałe wystawy muzeum prezentują część bogatych zbiorów związanych z historią miasta Vysoké nad Izerą, znanego przede wszystkim z narciarstwa i wciąż żywej tradycji teatru amatorskiego o najstarszych korzeniach w Czechach. Pokazują historię zamku Nístějka, średniowieczną produkcję szkła, a także produkcję rzemieślniczą i rolną wraz z przykładami wyrobów. Można tu obejrzeć odzież i meble mieszczan, ale także zwykłą wiejską izbę, w której zawsze musiały stać krosna, kołowrotek i „klemprda” – urządzenie do cięcia koralików oraz inne urządzenia służące do ich nawlekania. Do dziś można je znaleźć w wielu gospodarstwach domowych.

W domach można było też natrafić na duże maszyny do szycia, służące do rękodzielniczej produkcji typowych dla regionu „vysockich baczkor” czy „baczek” („kapci z Vysokiego”). Była to odnoga rzemiosła szewskiego, a buty te były w okolicy bardzo popularne z uwagi na niską cenę i praktyczność. Robiono je ze starych dywanów, znoszonych zimowych płaszczy i flanelowej odzieży. Wszystko to klejono i szyto z kilku warstw, dlatego „baczki“ były ciepłe i częściowo nieprzemakalne. 

Lokalne tradycje szopkarskie podziwiać można na przykładzie szopki Hanuša oraz największej atrakcji muzeum – ruchomej szopki Jana Metelki z końca XIX wieku. W całym muzeum zwiedzającym towarzyszą liczne figury przedstawiające Karkonosza. 

Skip to content