ul. Jana Matejki 28
58-500 Jelenia Góra
tel./fax: +48 75 75 234 65
e-mail: sekretariat@muzeumkarkonoskie.pl
godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne dla zwiedzających
wtorek – niedziela: 09.00–16.00 (październik – marzec)
wtorek – niedziela: 09.00–17.00 (kwiecień – wrzesień)
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, największe muzeum regionalne na Dolnym Śląsku, o ponad stuletniej tradycji, obejmuje siedzibę główną w Jeleniej Górze wraz z w pełni funkcjonalną hutą szkła – „Laboratorium szkła” i trzy oddziały: Muzeum Dom Karla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, Zamek Bolków w Bolkowie oraz Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze.
W siedzibie głównej przy ul. Matejki 28 wśród ponad 60 000 obiektów muzealnych związanych z historią Jeleniej Góry i regionu na szczególną uwagę zasługuje największa w Polsce kolekcja szkła artystycznego, w tym niezwykle ceniony w Europie zbiór szkieł śląskich. Działająca przy muzeum huta szkła – „Laboratorium szkła” poprzez pokazy wytopu i formowania szkła, warsztaty i inne formy edukacji uzupełnia ofertę muzealną dotyczącą lokalnego dziedzictwa szklarskiego.
Na wystawie historycznej zaprezentowano m.in. najdawniejsze dzieje regionu, ukazane przez pryzmat zabytków archeologicznych. W dalszej części przedstawiono okres świetności miasta (XVII–XVIII w.), kiedy Jelenia Góra miała wyłączność na handel cienkim, lnianym płótnem – woalami. Spowodowało to bogacenie się warstwy kupieckiej i umożliwiło odbudowę miasta zniszczonego w czasie wojny trzydziestoletniej (1618–1648). Na uwagę zasługuje zaaranżowane wnętrze XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, wzorowane na mieszkaniu jeleniogórskiego kupca Daniela Buchsa. Zwiedzający mogą również obejrzeć zabytki XVIII-wiecznej sztuki sakralnej: unikatowy drewniany model ewangelickiego kościoła Łaski z 1709 r. oraz rzeźby związane z warsztatem Tomasza Weissfelda. Dalsza część ekspozycji prezentuje rozwój Jeleniej Góry od poł. XIX w. po czasy najnowsze.
Wiele uwagi poświęcono dawnej i współczesnej kulturze ludowej, z którą można zapoznać się, zwiedzając chatę wiejską wybudowaną w 1914 r., wyposażoną m.in. w przedmioty codziennego użytku i obrazy na szkle. Na szczególną uwagę zasługują drewniane, XVIII-wieczne meble zdobione w sposób charakterystyczny dla regionu Karkonoszy: polichromią z motywami architektonicznymi i pejzażowymi oraz malarską imitacją fornirowania.