Centrum Dawnych Technik Garncarskich powstało w ramach projektu „Centra
dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Republika Czeska – Polska 2019-2022.

/
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Na początku 2024 r. planowane jest otwarcie nowej siedziby Muzeum Ceramiki w zabytkowym neogotyckim pałacu Pucklera przy ul. Zgorzeleckiej 28/29, w którym kończone są prace budowlano-adaptacyjne. Do końca 2022 r. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu mieściło się w dwóch budynkach położonych w różnych lokalizacjach w centrum miasta. Dział Ceramiki znajdował się przy ul. A. Mickiewicza 13, a  Dział Historii Miasta – przy ul. M. Kutuzowa 14.

Budynek Działu Ceramiki był pierwotnie siedzibą Muzeum Miejskiego w Bolesławcu, założonego w 1908 r. Po II wojnie światowej placówka została wznowiła działalność w 1950 r. We współpracy z Muzeum Śląskim we Wrocławiu przygotowano trzy wystawy stałe: archeologiczną, ilustrującą najdawniejsze dzieje Śląska, sztuki ludowej okolic Bolesławca oraz ceramiki z uwzględnieniem techniki produkcji. W 1968 r. instytucji nadano nazwę Muzeum Ceramiki, określając przy tym precyzyjnie profil zbiorów: materiały z dziedziny historii Bolesławca i ziemi bolesławieckiej oraz historii rozwoju ceramiki bolesławieckiej, a także współczesna rzeźba ceramiczna autorstwa artystów uczestniczących w bolesławieckich plenerach ceramiczno-rzeźbiarskich.

W budynku, w którym mieścił się Dział Historii Miasta, w latach 1945 – 1991 mieściło się Muzeum Kutuzowa, administrowane przez Rosjan. Nowa placówka Muzeum Ceramiki została w nim uruchomiona w 1995 r. Początkowo prezentowano w nim wystawy czasowe przedstawiające wybrane zagadnienia z dziejów miasta. W sierpniu 2009 r. otwarto stałą ekspozycję poświęconą historii Bolesławca i regionu. Obecnie budynek ten jest przebudowywany na pracownię ceramiczno-garncarską, w której będą prowadzone zajęcia warsztaty i zajęcia praktyczne z tworzenia i dekorowania ceramiki dla uczestników o różnym poziomie zaawansowania.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu jest samorządową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, której organizatorem jest Gmina Miejska Bolesławiec. Ogólny nadzór nad muzeum sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a bezpośredni Prezydent Miasta Bolesławiec

Skip to content