Centrum Dawnych Technik Garncarskich powstało w ramach projektu „Centra
dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Republika Czeska – Polska 2019-2022.

/
Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

ul. I. Łukasiewicza 4

57-300 Kłodzko

tel.: +48 74 867 35 70, +48 74 867 38 95

e-mail: sekretariat@muzeum.klodzko.pl

www.muzeum.klodzko.pl 


godziny otwarcia:

poniedziałek: nieczynne

wtorek niedziela: 10.0016.00 (październik – kwiecień)

wtorek – piątek: 10.00–17.00 (maj – wrzesień)

sobota – niedziela: 11.00–17.00 (maj – wrzesień)


Muzeum Ziemi Kłodzkiej działa od 1963 r. Obecnie mieści się w barokowym gmachu dawnego konwiktu jezuickiego. Na parterze, w dawnym refektarzu konwiktu z oryginalną dekoracją sztukatorską na stropie, ulokowano bibliotekę muzealną z bogatymi zbiorami regionalnych wydawnictw. Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się obszerne sale wystawiennicze, barokowy salon zwany „Złotym” i sala koncertowa (w dawnej kaplicy pw. św. Alojzego Gonzagi, patrona konwiktu). W dobudowanej nowej części obiektu zorganizowano magazyny i pracownie muzeum. Na wewnętrznym dziedzińcu urządzono lapidarium, w którym zgromadzono rzeźby i fragmenty zabytkowej kamieniarki. Zwiedzającym udostępniono także średniowieczne podziemia o głębokości ponad 6 metrów.

Muzeum posiada bogate zbiory historyczne, archeologiczne, etnograficzne, artystyczne 

i przyrodnicze, związane z ziemią kłodzką. Prezentuje je w ramach trzech wystaw stałych:

„Z dziejów Kłodzka”, „Oczy czasu. Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX i w I połowie XX wieku” i „Kłodzkie szkło artystyczne i użytkowe XX w. Kolekcja Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku” oraz wystaw czasowych. Na wystawach czasowych często prezentowane są dokonania współczesnych artystów związanych z regionem.

Muzeum prowadzi również działalność edukacyjną, popularyzatorską, wydawniczą i badawczą. Jest miejscem koncertów, wystaw, prelekcji, spotkań, konferencji i sesji naukowych.

Skip to content