Centrum Dawnych Technik Garncarskich powstało w ramach projektu „Centra
dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Republika Czeska – Polska 2019-2022.

/
Muzeum Miejskie w mieście Dvůr Králové nad Labem

Sladkovského 530

544 01 Dvůr Králové nad Labem

tel.: +420 499 623 800, +420 603 295 389

e-mail: info@muzeumdk.cz

www.muzeumdk.cz



godziny otwarcia:

wtorek – niedziela: 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 (maj – wrzesień)

wtorek – piątek: 9:00 – 12:00 a 13:00 – 16:00 (październik – kwiecień)

sobota i niedziela: 13:00 – 17:00


Muzeum Miejskie w Dvůr Králové nad Labem należy do muzeów krajoznawczych – udostępnia stałe wystawy poświęcone historii miasta, historii włókiennictwa w regionie oraz tradycji wytwarzania ozdób bożonarodzeniowych.

Prezentację najważniejszych momentów w procesie rozwoju miasta uzupełniono wystawą „Tak płynie czas”, ukazującą, jak z czasem zmieniały się przedmioty codziennego użytku, takie jak szklanki, pieniądze, zabawki czy aparaty fotograficzne.

Następnie zwiedzający mogą zapoznać się z dziejami lokalnych zakładów włókienniczych i technologią druku na tkaninach. Dzięki oryginalnym maszynom, uzupełnionym szeregiem wzorników, tkanin i warsztatem modrodruku mogą zobaczyć, jak pracowali nie tylko drukarze, ale także projektanci i rytownicy. Muzeum przygotowało mały warsztat drukarski, gdzie za pomocą ręcznie wykonanych form można ozdobić tkaninę (lub przyniesioną przez siebie koszulkę) według własnego pomysłu.

Bardzo interesujące jest ekspozycja, która w interaktywny sposób zapoznaje zwiedzających z tradycją wykonywania ozdób świątecznych ze szklanych koralików. Pierwsza część przedstawia wszystkie etapy produkcji – wydmuchiwanie koralików ze szklanych rurek, barwienie, zdobienie, montowanie i pakowanie do pudełek. Druga część wystawy to swoista „wzorcownia” wyrobów, które powstały w tym regionie od lat 30. XX wieku do czasów współczesnych. Wystawa pełna jest niespodzianek, które odkrywamy, otwierając poszczególne szuflady i drzwiczki szafek, przeżywające podobne zaskoczenie jak przy otwieraniu pudełka z ozdobami świątecznymi podczas dekorowania choinki.

Skip to content