Centrum Dawnych Technik Garncarskich powstało w ramach projektu „Centra
dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Republika Czeska – Polska 2019-2022.

/
Glassstudio Borowski w Tomaszowie Bolesławieckim

Tomaszów Bolesławiecki 87

59-720 Raciborowice Górne

tel.: + 48 695 585 124 

e-mail: borowski_glass@poczta.onet.pl

www.borowski-glas.de


godziny otwarcia:

poniedziałek – wtorek, czwartek – sobota: 9.0015.00

Hutnicy pracują w środy i soboty: 9.0013.00

(zastrzegamy sobie prawo zmiany godzin pracy hutników)


Glasstudio Borowski jest obecnie jedną z najprężniej działających hut szkła artystycznego i unikatowego nie tylko w regionie, ale i całej Europie. Powstają tu prace we wszystkich znanych technikach gorącej i zimnej obróbki szkła, co pozwala artystom realizować swoje wizje i nowe, eksperymentalne projekty.

Firma powstała w 1990 r. z inicjatywy światowej sławy artysty szkła Stanisława Borowskiego, który działa tu wraz z dwoma synami: Pawłem i Stanisławem Janem. Senior rodu – Stanisław pracę zawodową rozpoczął w Hucie Szkła w Krośnie, gdzie poznał techniki projektowania i produkcji szkła. W latach 1970–1974 współpracował z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, a w 1975 r. rozpoczął niezależną działalność artystyczną. Z czasem rodzinna firma przekształciła się z niewielkiego warsztatu w jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystycznych wytwórni szkła. Za swoją działalność artystyczną Stanisław Borowski otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień: Grand Prix Międzynarodowej Wystawy Szkła Galerii Habatat w Stanach Zjednoczonych, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Szkła Borowskich są cenione przez nabywców i kolekcjonerów na całym świecie. Za każdym obiektem kryje się skomplikowany proces ręcznej produkcji, dawny, tradycyjny wyrafinowany kunszt szklarski, który obecnie kultywuje niewielu rzemieślników i pracowni.

Unikatowe dzieła, które tworzą Stanisław i jego synowie, znajdują się w prestiżowych galeriach, muzeach i prywatnych kolekcjach, m.in. w Corning Museum of Glass w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone), Glasmuseum we Frauenau i Rheinbach (Niemcy), Badisches Landmuseum w Karlsruhe (Niemcy), Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. 

Barwne kolekcje Borowskich można nabyć w sklepach i galeriach autorskich na całym świecie, a także w miejscu ich powstawania, czyli w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie przy okazji można również zwiedzić hutę i zapoznać się z tajnikami obróbki szkła.

Skip to content