Rynek-Ratusz
59-800 Lubań
tel./fax: +48 75 722 32 13, tel. kom. +48 602 751 995
e-mail: muzeum@muzeum-luban.pl
luban.pl/muzeum
Facebook: facebook.com/muzeumluban
godziny otwarcia:
Ratusz
wtorek – sobota: 10.00–16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
Wieża Bracka
wtorek – sobota: 10.00–16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
Muzeum Regionalne w Lubaniu powstało w 1975 r. Początkowo gromadziło materiały dotyczące osadników wojskowych zasiedlających Ziemie Zachodnie i Północne. W latach 90. XX w. rozszerzyło zakres działalności i zostało przekształcone w jednostkę zajmującą się dziejami regionu. Obecnie posiada dwa obiekty: siedzibę główną, która mieści się w budynku ratusza miejskiego, oraz Dział Mineralogii i Geologii, który zlokalizowany jest w Baszcie Brackiej.
Podczas zwiedzania muzeum można poznać historię Lubania i okolic. Na przełomie XV i XVI w. miasto słynęło z browarnictwa. Tutejsze piwo podawano nawet we wrocławskiej Piwnicy Świdnickiej. Jednak największe bogactwo miastu przyniosło płóciennictwo. Cech płócienników powstał w latach 70. XVI w., a w 1577 r. rada miejska zatwierdziła statut cechowy. Produkcji płócienniczej towarzyszył rozkwit handlu, dzięki któremu Lubań na przełomie XVI i XVII w. stał się znaczącym ośrodkiem miejskim. Szczyt prosperity miejscowego rzemiosła przypada na schyłek XVII w. W Lubaniu mieszkali i działali bogaci kupcy, m.in. Karl Gottlob Kirchhoff, który zajmował się handlem tekstyliami. Wzniósł on tzw. „Dom pod Okrętem”, stanowiący niegdyś centrum handlu płótnem. Obecnie jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych miasta. Z Lubaniem związany był także Daniel Andreas Fischer – jeden z najwybitniejszych miejscowych kupców działających w XVIII w. Dla rozwoju Lubania istotne znaczenie miała również zapoczątkowana w następnym stuleciu produkcja chusteczek, z której miasto słynęło przed II wojną światową, jak i po jej zakończeniu.
Ratusz
Obecnie w głównej siedzibie muzeum prezentowane są następujące wystawy stałe poświęcone historii miasta i regionu: „800 lat Lubania”, „Historia regionu”, „Sztuka i rzemiosło” oraz „Salon Erny Brauns”. Wśród eksponatów znajdują się m.in. dokumenty związane z historią miasta, zbiór naczyń ceramicznych z XV i XVI w. znalezionych pod fundamentami budynku, zabytki związane z kupiectwem, tkactwem i fabrykami chusteczek, kolekcja naczyń cynowych oraz zbiór obrazów miejscowych artystów.
Wieża Bracka
Wieża Bracka to najstarsza, najbardziej okazała i niewątpliwie jedna z najciekawszych budowli w Lubaniu. Z jej szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta i okolicy. Wewnątrz jest udostępniona wystawa stała „Minerały Sudetów Zachodnich”. Ponadto odbywają się tutaj wystawy czasowe.