Mały Rynek 1
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel. +48 74 811 06 37
e-mail: muzeum@bystrzycaklodzka.pl
www.muzeum-filumenistyczne.pl
Facebook: https://www.facebook.com/muzeum.filumenistyczne
Instagram: https://www.instagram.com/muzeum_filumenistyczne_/
godziny otwarcia:
poniedziałek: zamknięte dla zwiedzających
wtorek – sobota: 8.00–16.00 (wrzesień – czerwiec)
niedziela: 10.00–15.00 (wrzesień – czerwiec)
wtorek – sobota: 9.00–17.00 (lipiec – sierpień)
niedziela: 10.00–16.00 (lipiec – sierpień)
ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem
Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej od niemal 60 lat zajmuje się pozyskiwaniem, zabezpieczaniem, naukowym opracowywaniem i eksponowaniem obiektów związanych z historią niecenia ognia oraz historią regionu. Główny trzon kolekcji muzealnej stanowią przedmioty służące do niecenia ognia, m.in. zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne i chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski, Europy i całego świata.
Muzeum rozpoczęło swoją działalność w 1964 r. w historycznym budynku powstałym w 1823 r. według projektu zaakceptowanego przez Karla Friedricha Schinkla, znakomitego architekta pracującego m.in. dla pruskiej rodziny królewskiej.
W latach 60. XX w. jednym ze znaków rozpoznawczych miasta była fabryka zapałek – Bystrzyckie Zakłady Przemysłu Zapałczanego – przez mieszkańców nazywana „Bystrzycką Zapałką”, dlatego też postanowiono, że powstające muzeum będzie zajmować się szeroko pojętą tematyką związaną z zapałkami i nieceniem ognia. Obecnie można w nim także zapoznać się z historią Bystrzycy Kłodzkiej oraz zobaczyć regionalia związane z miastem i okolicą. Placówka prezentuje również wystawy czasowe o różnorodnej tematyce i formie.
Muzeum prowadzi szeroką działalność edukacyjną w postaci lekcji i warsztatów muzealnych z zakresu filumenistyki, regionalistyki i historii sztuki, dostosowanych do indywidualnych preferencji każdej z grup. Ponadto uczestniczy w życiu lokalnej społeczności m.in. poprzez współorganizowanie koncertów i innych wydarzeń kulturalnych oraz wspieranie oddolnych inicjatyw społecznych.