W sobotę 23 kwietnia pracownicy Muzeum Ceramiki gościli w Nowym Mieście nad Metują, uroczym czeskim miasteczku położonym w sąsiedztwie Kotliny Kłodzkiej. W ramach imprezy otwierającej letni sezon turystyczny zaprosili mieszkańców do udziału w warsztatach przybliżających technikę zdobienia ceramiki przy użyciu stempelków, czyli umiejętność, z której Bolesławiec słynie na całym świecie.
Uczestnicy mieli do wyboru różne wstępnie wypalone przedmioty (tzw. biskwity): talerzyki, miseczki, kubki, dzwonki i kaczuszki. Najpierw musieli opanować trudną sztukę odciskania stempelków tak, by wzór nie był ani rozlany, ani mało widoczny. Dlatego pierwsze próby wykonywali na kartkach lub papierowych talerzykach. Po oswojeniu się z tą czynnością mogli przystąpić do nanoszenia wymyślonej przez siebie dekoracji. Najmłodsi goście, którym nie starczało cierpliwości do zmagań ze stempelkami, mieli również do dyspozycji pędzelki. Dzięki temu każdy mógł stworzyć takie dzieło, jakie podsunęła mu wyobraźnia. Zdecydowanie największą popularnością cieszyły się kaczuszki, które opuszczały nasze stanowisko przystrojone we wszystkie kolory tęczy.
Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dorosłych, jak i dzieci. Skorzystało z nich ponad 60 osób, w tym także uchodźcy z Ukrainy przebywający w Nowym Mieście nad Metują. Była to również doskonała okazja, aby zaprosić naszych czeskich sąsiadów do odwiedzenia Bolesławca, którego niemiecka nazwa (Bunzlau) utrwaliła się w ich języku pod postacią słowa bunclok/bunclak oznaczającego po prostu gliniany garnek.
Warsztaty zostały zorganizowane przez Muzeum Ceramiki we współpracy z Muzeum Miejskim w Jaromierzu i Muzeum Miejskim w Nowym Mieście nad Metują jako część projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska–Polska.