Już w najbliższą sobotę, 14 maja, odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów, wielkiego święta muzealników, w ramach którego w całej Polsce zaplanowano setki wydarzeń – spotkań, wykładów, pokazów, warsztatów i wycieczek – trwających do późnego wieczora. Zgodnie z wieloletnią tradycją również Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przygotowało z tej okazji wiele atrakcji.
W tym dniu muzeum jest czynne od godz. 14.00 do 24.00.
Wstęp na wszystkie wydarzenia i wystawy bezpłatny.
Dział Ceramiki (ul. A. Mickiewicza 13)
godz. 17.00–22.00
Na początek zapraszamy do Działu Ceramiki, gdzie nastąpi otwarcie wystawy „Kłodzkie szkło artystyczne 2. połowy XX w. ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku”. Zobaczymy na niej naczynia i unikatowe formy dekoracyjne ze szkła sodowego i kryształu zaprojektowane przez czołowych polskich artystów tworzących w tym materiale. Po wernisażu (godz. 17.30) odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji pod kierunkiem Lucyny Świst, starszego kustosza Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Następnie nasi goście będą mogli wziąć udział w warsztatach malowania na szkle (godz. 17.30-19.30), pokazie grawerki na szkle (godz. 18.00) oraz pokazie i warsztatach witrażownictwa (godz. 20.00-22.00).
Dział Historii Miasta (ul. M. Kutuzowa 14)
godz. 19.00–22.00
Miłośników malarstwa, szkła artystycznego i ceramiki zapraszamy do Działu Historii Miasta (ul. M. Kutuzowa 14), gdzie nastąpi otwarcie aż dwóch wystaw jednocześnie. Pierwsza z nich, zatytułowana „Z fascynacji naturą”, to spotkanie z twórczością dwóch bolesławianek: Ireny Braszko (obrazy olejne) i Barbary Macugi (witraże oraz mozaiki ze szkła i kamieni półszlachetnych). Po ekspozycji oprowadzi gości Anna Stawiarska, artystka-ceramik, wykładowczyni na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie.
Druga wystawa to kolejna prezentacja z cyklu „Przyjaciele dla nowego muzeum” pokazująca najnowsze nabytki w zbiorach Muzeum Ceramiki. Tym razem zobaczymy wyroby ceramiczne przekazane przez Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”, rodzinę Góreckich i Ewę Jankowską.
Ceramika Bolesławiecka Kalich (ul. Hutnicza 6a)
godz. 21.30–22.30
Wielki finał bolesławieckiej Nocy Muzeów 2022 obędzie się na dziedzińcu zakładu Ceramika Bolesławiecka Kalich. Na widzów czeka spektakularny pokaz z wykorzystaniem technologii laserowej. Towarzyszyć mu będzie opowieść o miłości, jaka połączyła Carla Schumanna juniora, syna właściciela fabryki porcelany w Arzbergu, i Johannę Gansel, córkę jednego z przedstawicieli znanego rodu bolesławieckich architektów.
Oprócz pokazu zaplanowano prezentację dekorowania ceramiki metodą stempelkową. Chętni będą mogli również wziąć udział w interaktywnej zabawie „Bolesławiecki architekt”.
Wśród uczestników finału zostaną rozlosowane pamiątkowe upominki ceramiczne.